Obliczanie mocy grzejników

wymiary
Długość pomieszczenia (w metrach) D:

Szerokość pomieszczenia (w metrach) S:

Wysokość pomieszczenia (w metrach) W:



Typ pomieszczenia i panująca w nim temperatura:


łazienka pokój kuchnia sypialnia

Orientacyjna moc grzejników:

Jak obliczyć moc grzejnika?

Praktycznie każdy inwestor na etapie budowy lub remontu domu stanie przed dylematem doboru odpowiednich grzejników. Jeżeli grzejnik, nie będzie miał wystarczającej mocy to w pomieszczeniu zawsze będzie niewystarczająco ciepło. Z kolei gdy grzejnik ma większą moc niż potrzeba, oznacza to zmarnowane środki na zakup mocniejszego modelu oraz dodatkową ilość zajmowanej przez urządzenie przestrzeni. Dobór grzejnika o optymalnej mocy jest zatem kluczowy. Do poprawnego obliecznia mocy grzejnika (lub też strat ciepła w pomieszczeniu) potrzebować będziemy trzech czynników, a mianowicie wielkości pomieszczenia, które będzie ogrzewane (wyrażone w m3), porządanej temperatury w pomieszczeniu oraz czynników wpływających na stopień ocieplenia budynku.

Jakiej mocy grzejnik dobrać?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie nie należy wybierać grzejników, których moc będzie znacząco słabsza oraz wyraźnie większa niż realnie potrzebna. Oczywiście dopuszczalny jest pewien margines i zasadniczo przyjmuje się, że jest to od 5% do 10% od zapotrzebowania jakie wyszło nam w procesie obliczeń mocy grzejnika.

Jaka moc grzejnika na m3?

Moc grzejnika na metr sześcienny zależy od temperatury jaka ma panować w danej przestrzeni. Ta natomiast w większości przypadków jest ściśle powiązana z przeznaczeniem. Zupełnie innej temperatury będziemy oczekiwali w sypialni gdzie odpoczywamy, a zupełnie innej w łazience. Można przyjąć, że moc na m3 w zależności od pomieszczenia i temperatury przedstawia się następująco:

Rodzaj pomieszczenia i temperatura Zapotrzebowanie
Łazienka 24°C 93 kWh/m3
Pokój 22°C 85 kWh/m3
Kuchnia 20°C 77 kWh/m3
Sypialnia 18°C 70 kWh/m3

Jak dobrać moc grzejnika do pokoju lub innego pomieszczenia?

Grzejnik pełnić może w naszych mieszkaniach ogrom różnych funkcji. Może być jedynym źródłem ogrzewania lub wspomagać ogrzewanie, może także być funkcjonalny przy suszeniu ręczników lub tylko będzie nam służył do ozdoby danego pomieszczenia. Dlatego dobór jego odpowiedniej mocy ma tak ogromny wpływ na nasz komfort termiczny w mieszkaniu.

Każdy dom jest inny. Mamy domy w nowy budownictwie, które są dobrze ocieplone, jak i też stare kamienice wypełnione pęknięciami i nieszczelnościami w warstwie ocieplenia. Wpływa to oczywiście na to ile energii potrzeba, aby ogrzać pomieszczenie. Do poprawności obliczeń zalecamy zatem dodać odpowiednie czynniki korygujace. W przypadku słabo ocieplonych domów będzie to dodanie około 10% do końcowego wyniku strat ciepła, natomiast w przypadku budynków wykonanych niedawno i bardzo dobrze ocieplonych należy odjąć okło 10% od końcowego zapotrzebowania.

Od czego zależy dobór mocy grzejnika?

Jeśli grzejnik będzie jedynym źródłem ciepła w danym pomieszczeniu, to najistotniejsze będzie dobranie odpowiedniej jego moc i wydajności. Z kolei, jeśli ma on być dopełnieniem ogrzewania podłogowego i pełnić funkcję dogrzewającą to ważny staje się jego wygląd i to czy będzie pasował do wnętrza. Wtedy grzejnik może stać się piękną i oryginalną dekoracją i zaskakiwać swoim kształtem lub kolorem.

jak dobrać moc grzejnika - infografika

Jaka moc grzejników na m2?

Aby dobrać odpowiednią moc grzejnika mogą Państwo skorzystać z poniższej infografiki, która w klarowny i jasny sposób podpowiada jakiej mocy grzejnik będzie odpowiedni do pokoju, łazienki czy innego pomieszczenia w zależności od zapotrzebowania budynku na moc grzewczą na metr kwadratowy

Rodzaj pomieszczenia Zapotrzebowanie
Budynek pasywny 15 kWh/m2
Budynek energooszczędny 20-60 kWh/m2
Standardowy dom 70-700 kWh/m2
Dom starszego typu 120 kWh/m2

Często zadawane pytania FAQ

Jak obliczyć moc grzejnika? Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Poradnik
Ile mocy grzewczej na m3?
Przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra sześciennego powietrza zazwyczaj wystarczy około 40 watów mocy cieplnej. Każde okno w pomieszczeniu sprawia, że potrzebne jest dodatkowe 100 watów mocy grzewczej, a w przypadku drzwi - 200 watów. W przypadku domków jednorodzinnych współczynnik pomiaru wydajności grzewczej wynosi typowo 1,5 a dla mieszkań między 1,2-1,3 (w zależności od grubości ścian i izolacji). Bardzo często do obliczeń należy również wziąć pod uwagę współczynnik pogody w danym regionie świata. W przypadku poniższego kalkulatora do podstawowych obliczeń używane są następujące wartości:
  • - łazienka (24 stopnie Celsjusza) - 93 W na m3
  • - pokój dzienny (22 stopnie Celsjusza) - 85 W na m3
  • - kuchnia (20 stopni Celsjusza) - 77 W na m3
  • - sypialnia (18 stopni Celsjusza) - 70 W na m3
Czy grzejnik drabinkowy ogrzeje łazienkę?
Grzejnik drabinkowy wodny może z powodzeniem ogrzewać łazienkę jeżeli jego moc i parametry zostały dobrane odpowiednio do gabarytów łazienki i mającej tam panować temperatury.
Od czego zależy moc grzejnika?
Moc grzejnika jest uzależniona od temperatury czynnika grzewczego (najczęściej będzie to temperatura wody grzewczej) oraz temperatury mającej panować ogrzewanym pomieszczeniu. W wielkim skrócie można przyjąć, że wraz ze wzrostem temperatury zasilania systemu grzewczego zwiększa się jednocześnie moc grzejnika. Dodatkowo zmieniając typ grzejnika możemy zmniejszać lub zwiększać jego wymiary, aby były odpowiednie do miejsca jego montażu.
Jak czytać parametry grzejników?
Wyróżniamy trzy podstawowe parametry charakteryzujące pracę grzejnika. Mowa tutaj o:
  • Tz - temperaturze zasilania - czyli temperaturze czynnika wpływającego do grzejnika
  • Tp - temperaturze powrotu - temperaturze czynnika opuszczającego grzejnik
  • m – masowym przepływie czynnika - ilości czynnika przepływającego przez grzejnik w jednostce czasu [kg/s]